Surgam příbalový leták

Čtěte Surgam příbalový leták. Léčivý přípravek Surgam – užívání, dávkování, možné nežádoucí účinky, obsah balení, uchovávání atd. Kde koupit, cena…

Humánní léčivý přípravek

SURGAM

(Acidum tiaprofenicum)
tablety

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce
Zentiva, k.s., Praha, Česká republika

Složení

Účinná látka: Acidum tiaprofenicum 300 mg v 1 tabletě
Pomocné látky: Kukuřičný škrob, poloxamer 188, stearan hořečnatý, mastek

Indikační skupina
Antiflogistikum, antirevmatikum, analgetikum

Charakteristika

Přípravek Surgam Léčiva tablety působí protirevmaticky, protizánětlivě a proti bolesti. Účinná látka kyselina thiaprofenová zabraňuje tvorbě tkáňových působků, tzv. prostaglandinů, které jsou zodpovědné za vznik bolesti a zánětu a uvolňují se v místě poškození tkáně.

Indikace

Surgam Léčiva se používá k léčbě akutních a chronických revmatických onemocnění pohybového ústrojí s postižením kloubů a páteře a u všech forem mimokloubního revmatizmu, při bolestivém postižení měkkých tkání – kosterní svalstvo, šlachy, vazy, úpony, při bolestech v zádech, při pooperativních zánětech a bolestivých stavech, při poranění měkkých tkání jako je podvrtnutí a namožení.
Přípravek mohou užívat dospělí a děti starší než l2 let.

Kontraindikace
Surgam Léčiva se nesmí používat při přecitlivělosti na některou složku přípravku a při přecitlivělosti na kyselinu acetylsalicylovou nebo na některé jiné protizánětlivé léky, projevující se jako průduškové astma nebo kopřivka. Dále se neužívá při aktivním vředu žaludku nebo dvanáctníku a při onemocněních močového měchýře a prostaty.
Při některých onemocněních je třeba zvláštní opatrnosti při užívání přípravku Surgam Léčiva. Váš lékař má být proto informován o všech onemocněních, kterými trpíte, aby mohl posoudit vhodnost jeho užívání.
Pro užívání tohoto přípravku u pacientů se závažným poškozením funkce jater, ledvin, se srdečním selháním, vysokým krevním tlakem, u pacientů s prodělanými vředy žaludku a dvanáctníku, u průduškového astmatu, u pacientů léčených léky proti srážení krve či u jiných poruch srážení krve, dále u zánětů sliznice dutiny ústní musí být zvlášť závažné důvody.
Přípravek se nepodává dětem do 12 let.
Přípravek se nepodává těhotným ženám.
Tiaprofenová kyselina přechází do mateřského mléka, proto není vhodné užívat Surgam Léčiva v době kojení.

Nežádoucí účinky

Při vyšších dávkách a u citlivých jedinců mohou vzniknout zažívací obtíže – nevolnost, zvracení, bolest v nadbřišku, krvácení do trávicího ústrojí.
Dále se mohou vyskytovat únava, bolesti hlavy či závratě, tyto příznaky mohou spontánně ustoupit. Možné jsou i příznaky přecitlivělosti – svědění, zánět dutiny ústní, kožní vyrážky, dále tvorba otoků. Při výskytu těchto nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se poraďte s lékařem.
Při objevení se příznaků dráždění močového ústrojí – bolest, zpomalené vyprazdňování močového měchýře, časté močení nebo krev v moči, léčbu přerušte a vyhledejte lékaře. Jestliže se u Vás objeví kopřivka, náhle vzniklý otok kolem očí, pocit tísně na hrudníku nebo obtíže s dechem, dále bolesti v nadbříšku či černě zbarvená stolice, anebo poruchy vidění, přerušte užívání přípravku a ihned vyhledejte lékaře.

Interakce

Účinky přípravku Surgam Léčiva a jiných léků současně užívaných se mohou vzájemně ovlivňovat. Váš lékař má být proto informován o všech lécích, které v současné době užíváte nebo které začnete užívat, a to na lékařský předpis i bez něj. Sem patří především léky tlumící bolest, léky ovlivňující srážlivost krve, léky proti epilepsii, některé močopudné látky používané při snižování krevního tlaku, lithium. Bez porady s lékařem neužívejte současně s přípravkem Surgam Léčiva žádné volně prodejné léky.
Jestliže Vám další lékař bude předepisovat nějaký jiný lék, informujte ho, že již užíváte Surgam Léčiva tablety.

Dávkování a způsob použití

Dávkování a délku léčby určuje vždy lékař dle druhu a závažnosti onemocnění.
Dospělí a mladiství obvykle užívají 2krát denně 1 tabletu.
Dětem od 12 do 14 let se podává obvykle 2krát denně 1/2 tablety.
Odstup mezi jednotlivými dávkami je nejméně 10 hodin.
Tablety se užívají při jídle nebo těsně po jídle, zapijí se dostatečným množstvím tekutiny. Jestliže se během léčby objeví zažívací obtíže, zapíjejte lék mlékem.

Další informace

Upozornění
Během léčby není vhodné pít alkoholické nápoje a kouřit.
Při vynechání dávky užijte lék co nejdříve, jak si vzpomenete a to do 2 hodin, co měl lék být užit, při delším časovém odstupu zapomenutou dávku vynechejte.
Při dlouhodobé léčbě jsou nutné kontroly u Vašeho lékaře.
Při předávkování nebo náhodném požití tablet dítětem vyhledejte lékaře.

Uchovávání
Uchovávejte v původním vnitřním obalu při teplotě do 25 oC, vnitřní obal uchovávejte v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem a vzdušnou vlhkostí.

Varování
Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Balení
20 tablet

Datum poslední revize
25.9.2009

Více informací o léčivém přípravku naleznete zde.

Diskuze a zkušenosti - Surgam příbalový leták

Máte nějaké zkušenosti s tímto léčivým přípravkem / lékem? Zapojte se do diskuze k Surgam příbalový leták a podělte se s ostatními. Jak vám lék pomohl? Projevily se u vás nějaké vedlejší účinky, nebo znáte třeba nějakou alternativu?

Napsat komentář