Stoptussin příbalový leták

Stoptussin příbalový leták online. Čtěte příbalovou informaci k léku / léčivému přípravku Stoptussin. Dávkování, užívání v těhotenství, vedlejší nežádoucí účinky, diskuze, recenze i vaše zkušenosti.

Humánní léčivý přípravek

STOPTUSSIN

Kapky k vnitřnímu užití, roztok.

Držitel registračního rozhodnutí a výrobce:
Teva Czech Industries s.r.o., Opava 747 70, Česká republika

Složení:

Účinné látky
Butamirati dihydrogenocitras 4 mg, Guaifenesinum 100 mg v 1 ml.
(1 ml = 34 kapek).

Pomocné látky
Ethanol 96%, aroma alpských květin, čištěná voda, polysorbat 80, propylenglykol, tekutý lékořicový extrakt.

Indikační skupina:
Antitusikum, expektorans.

Charakteristika:

Přípravek tlumí dráždění ke kašli a mění skladbu průduškového hlenu a usnadňuje tak jeho vykašlávání.

Indikace:

Přípravek mohou používat dospělí, děti i mladiství. Přípravek se používá k léčbě suchého, dráždivého a obtížně ztišitelného kašle při virových infekcích horních a dolních dýchacích cest, při zánětech horních cest dýchacích, při zánětu hltanu, hrtanu, průdušek a plic. Stoptussin lze podat i k utišení kašle před a po operaci. Na doporučení lékaře lze použít i u astmatu, tuberkulózy a zaprášení plic.

Kontraindikace:
Přípravek nesmí být použit při přecitlivělosti na některou složku přípravku a při myasthenia gravis. Stoptussin by neměl být užíván v prvních 3 měsících těhotenství. Pro užívání v dalším průběhu těhotenství a v období kojení musí být závažné důvody.

Nežádoucí účinky:

Přípravek je obvykle dobře snášen. Vzácně může vyvolat nevolnost, zvracení, průjem, žaludeční bolesti, závratě a bolesti hlavy, urtikárii a kožní vyrážky.

Při případném výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání přípravku poraďte se svým lékařem.

Interakce:

Účinek guaifenesinu je zvyšován působením lithia a magnezia. Guaifenesin zvyšuje protibolestivý účinek paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové, zvyšuje tlumivý účinek alkoholu, léků na uklidnění a na spaní a celkových anestetik. Guaifenesin zvyšuje účinek léků snižujících svalové napětí.

Dávkování a způsob použití:

Pokud lékař neurčí jinak, dávkuje se podle hmotnosti pacienta.

Maximální denní dávka guaifenesinu je pro děti do 2 let 300 mg/den (102 kapek), pro děti od 2 do 6 let 600 mg/den (204 kapek), od 6 do 12 let 1200 mg/den a pro dospělé a děti od 12 let 2400 mg/den.
Pokud si zapomenete vzít svou dávku ve stanovenou dobu, užijte ji, jakmile si vzpomenete, a dále pak pokračujte při užívání přípravku ve svých pravidelných časových intervalech, avšak nikdy neužívejte dvě dávky současně.

Dávka se odkape z lahvičky ve svislé poloze, dnem vzhůru, a to do vody, čaje nebo ovocné šťávy nebo se u velikosti balení 50 ml aplikuje pomocí dávkovací pipety, pokud je tato součástí balení (viz Návod k použití plastové dávkovací pipety). Minimální příjem tekutiny by měl být při každém podání kapek asi 100 ml. Užívá se po jídle.

Další informace

Upozornění:
Pokud nedojde k ústupu nebo zmírnění příznaků choroby do 3 dnů nebo se stav zhorší, popř. dojde-li k výskytu neobvyklých reakcí, vyhledejte lékaře. Bez porady s lékařem neužívejte přípravek déle než 7 dní. O vhodnosti současného užívání Stoptussinu s jinými léky se poraďte s lékařem.
Bude-li Vám lékař předepisovat jiné léky, oznamte mu, že užíváte Stoptussin.
Přípravek může ovlivnit nepříznivě činnost vyžadující zvýšenou pozornost, koordinaci pohybů a rychlé rozhodování (např. řízení motorových vozidel, obsluha strojů, práce ve výškách).
Při předávkování nebo náhodném požití přípravku dítětem se poraďte s lékařem.
Přípravek obsahuje 28% lihu.

Uchovávání:
Při teplotě do 25°C, neuchovávat v chladu, chránit před mrazem. Uchovávat vnitřní obal v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem.

Varování:
Přípravek nesmí být používán po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.
Přípravek musí být uchováván mimo dosah dětí.

Balení:
10 ml, 25 ml, 50 ml.

Datum poslední revize:
8.12.2009

Návod k použití plastové dávkovací pipety

Pro snadnější a přesnější dávkování přípravku Stoptussin 50 ml je v balení přiložena dávkovací pipeta.

Číslice na stupnici pipety udávají počet kapek v jedné dávce.

  1. Odšroubujte uzávěr lahvičky (proti směru hodinových ručiček).
  2. Zasuňte pipetu do nasávací vložky v hrdle lékovky ve svislé pozici.
  3. Následně lahvičku s nasazenou pipetou obraťte dnem vzhůru, pipetu si přidržte a tahem za píst natáhněte potřebný počet kapek dle popsaného dávkování. Pro dávku 40 kapek odměřte pipetkou 10 + 30 kapek.
  4. Vraťte lahvičku s pipetou zpět do svislé polohy.
  5. Pipetu s nataženou dávkou oddělte jemným tahem od nasávací vložky.
  6. Odměřené množství kapek aplikujte do vody, čaje nebo ovocné šťávy.
  7. Zašroubujte uzávěr lahvičky (po směru hodinových ručiček).
  8. Po aplikaci je doporučeno propláchnout pipetu vlažnou vodou.

Více informací o léčivém přípravku naleznete zde.

Diskuze a zkušenosti - Stoptussin příbalový leták

Máte nějaké zkušenosti s tímto léčivým přípravkem / lékem? Zapojte se do diskuze k Stoptussin příbalový leták a podělte se s ostatními. Jak vám lék pomohl? Projevily se u vás nějaké vedlejší účinky, nebo znáte třeba nějakou alternativu?

Napsat komentář